اعلام انزجار شهروندان کابل نسبت به قانون مصئونیت نمایندگان پارلمان

شهروند، ٢٥ سرطان ١٣٩٣، (٠نظر)

چند وقت پیش مجلس نمایندگان افغانستان قانونی را تصویب کرد که طی آن نمایندگان پارلمان افغانستان بعد از دوران وکالت در صورتی که بیکار باشند از یک سلسله امتیازاتِ خاصی برخوردار می‌شوند. این امتیازات عبارت بود از داشتن دو محافظ مسلح، خانه، پاسپورت سیاسی و دریافت بیست و پنج درصد معاش ماهیانه و...

این قانون در این روزها عده‌ای از فعالین مدنی و مردم را برآشفته کرده و مردم در این مورد به شدت ناراحت به نظر می‌رسند. بنا بر همین موضوع عده‌ای از فعالین مدنی در شهر کابل روز چهارشنبه 25 سرطان 1393 در مقابل مقر پارلمان کشور گرد آمدند تا اعتراض خود را مبنی بر تصویب این قانون به گوش نمایندگان برسانند.

این دومین روزی بود که فعالین مدنی به نشانه اعتراض در مقابل دروازه پارلمان کشور گردهمایی اعتراضی برپا کردند. روز گذشته نیز عده‌ای از شهروندان کابل به نشانه اعتراض در این مکان تجمع اعتراضی کردند. این در حالی بود که عده‌ای از اعضای مجلس نمایندگان که مخالف این قانون بودند هم در بین جمعیت دیده می‌شدند.

این اعتراض به طور همزمان در شهرهای هرات و مزار شریف نیز برگزار شده بود و در آن هم عده زیادی از شهروندان ما شرکت کرده بودند.

این اولین باری نیست که نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان بر سر حق و حقوق خود توافق می‌کنند. تا به حال چندین قانون و مصوبه داخلی در مجلس نمایندگان با موضوع معاش وکلا، تعداد محافظین و تخصیص یافتن زمین دولتی برای آنها به تصویب رسیده است.

ناهید فرید، یکی از نمایندگانی است که با این قانون مخالف دارد. او گفته بود این قانون سالانه 240 میلیون دالر آمریکایی هزینه بر می‌دارد که در آن صورت ما بخش عظیمی از بودجه ملی خود را به وکلا دادیم و این اصلاً قابل توجیه نیست. چرا این میزان پول به دیگر کارمندان دولتی مثلاً معلمین داده نشود.

معترضین امروز دست‌های خود را سرخ رنگ کردند و با این شعار که «کارت ملت سرخ است» و «قانون گذار، پا روی قانون نگذار» در مقابل پارلمان جمع شده بودند و پشت سر هم نیز شعار می‌دادند. چند نماینده معترض به این طرح نیز به نشانه اعتراض در میان معترضین سخنرانی کردند. کاوه آیریک، یکی از هنرمندان تئاتر هم در حرکتی اعتراضی کارت سرخی را به دست داشت و بر یک بلندی به صورت یک مجسمه ایستاده بود.

با این حال دیروز مجلس سنای افغانستان در اقدامی تحسین آمیز این قانون را بی بنیاد خواند و آن را رد کرد. عده‌ای از سناتوران نیز هنگام نظر دادن در مورد این قانون، آن را بی اساس خوانده و آن را لکه ننگی بر پیشانی خانه ملت دانستند.

این در حالی است که بسیاری از شهروندان افغانستان در شبکه‌های مجازی در مورد تصویب این قانون اظهار ناراحتی کردند و دیده می‌شد که عده زیادی از شهروندان ما در شبکه‌های مجازی طرح این قانون را به سخره گرفتند. عباراتی همچون «مجلس ربایندگان» این روزها در شبکه‌های مجازی زیاد به چشم می‌خورد.

اما با رد این قانون از سوی مجلس سنا گمان نمی‌رود این قانون به تصویب نهایی برسد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر