آغاز شمارش مجدد آرا؛ زمینه سازی برای تشکیل دولت مشارکتی

شهروند، ٢٢ سرطان ١٣٩٣، (٠نظر)

شامگاه روز شنبه 21 سرطان 1393 جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که برای حل منازعات انتخاباتی به افغانستان آمده بود، به همراه دو نامزد ریاست جمهوری آقایان داکتر اشرف‌غنی احمدزی و داکتر عبدالله عبدالله و آقای یان کوبیش، فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان در مقر یوناما در کابل، نتایج مذاکرات این روزهای خود را طی یک کنفرانس خبری اعلام کردند.

در این کنفرانس خبری آقای کری اعلام کرد که ما به توافق رسیدیم. توافق این گونه است که هر دو نامزد به این تفاهم رسیدند که تمام آرای دور دوم انتخابات افغانستان از سر شمارش شود. هر دو نامزد توافق کردند که بعد از اعلام نتایج دوباره انتخابات، نتیجه را بپذیرند و در صدد ساختن حکومت وحدت ملی برآیند. شمارش دوباره آرا از 24 ساعت آینده شروع خواهد شد و در آن ناظران بین‌المللی و نمایندگان هر دو طرف حضور خواهند داشت. آرای کابل در کابل بازشماری خواهد شد و آرای ولایات نیز با کمک نیروهای آیساف به کابل خواهد آمد تا شمارش شوند.

این روند ممکن است زمان طولانی را در بر بگیرد. از این لحاظ آقای کری، از رئیس جمهور کرزی خواست تا تاریخ مشخص شده برای مراسم تحلیف را به تعویق اندازد. امکان دارد تاریخ مشخص شده برای مراسم تحلیف بین دو تا سه هفته به تعویق بیافتد.

آقای کری در ادامه صحبت‌های خود در این کنفرانس هر دو نامزد ریاست جمهوری را دو «وطن‌پرست» خواند و از اینکه به ندای او پاسخ مثبت دادند و از خود انعطاف نشان دادند، سپاس گذاری کرد.

جان کری بارها در میان صحبت‌هایش تأکید کرد که موضع ایالات متحده آمریکا در این بین طرفداری از هیچ نامزدی نیست و ما فقط می‌خواهیم افغانستان به صلح و آرامش برسد. آقای کری در این میان اضافه می‌کند که افغانستان به عنوان یک متحد استراتژیک برای آمریکاست و ایالات متحده هیچ‌گاه نمی‌خواهد کشور متحدش را به حال خودش بگذارد.

بعد از صحبت‌های آقای کری، داکتر عبدالله یکی از نامزد ریاست جمهوری و مدعی اصلی در این قضیه به صحبت کردن پرداخت. او از حضور و پای‌درمیانی آقای کری اظهار تشکر کرد و صحبت‌های آقای کری را تأیید کرد. او در ادامه افزود، روزهایی را که پیش رو داریم روزهای باز شماری آرا است. امیدوارم این باز شماری به نفع مردم افغانستان باشد.

پس از آقای عبدالله، داکتر اشرف‌غنی احمدزی، نامزد پیشتاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به سخنرانی پرداخت. ایشان نیز ضمن تشکر از آقای کری و یان کوبیش از حسن نظر آنها و همکاری آنها در زمینه توافقات سپاس‌گذاری کرد.

آقای احمدزی در ادامه صحبت‌های خود افزود: «در هفته گذشته مردم تشویش داشتند که آیا سیاست‌گران افغانستان منافع ملی را بر همه چیز ترجیح می‌دهند یا نه. امروز جواب واضح این پرسش‌ها داده می‌شود. ما توافق کردیم که، هر رأی مردم باید بررسی شود که رأی شفاف از کیست. هر کدام ما که رئیس جمهور شویم دومی می‌پذیرد و این را هم پذیرفتیم که حکومت وحدت ملی ایجاد می‌کنیم».

در ادامه نیز آقای احمدزی یک بار دیگر بر توافقات خود اشاره کردند: «امروز ما به توافق رسیدیم که تفتیش صد درصد رأی صورت گیرد که در جهان بی سابقه است. هر دوی ما متعهد هستیم که نتیجه را می‌پذیریم. من از روز اول به این باور بودم که کسی‌که خود را برنده مطلق انتخابات اعلام کند نتیجه نمی‌دهد و باید اجماع ملی صورت گیرد».

داکتر اشرف‌غنی در پایان صحبت‌های خود از مردم بابت حضور پر شورشان در هر دو دور انتخابات تشکری کرد و از آقای کرزی خواست تا زمان تعیین شده برای انتقال قدرت را تا اعلام نهایی نتایج به تعویق بیاندازد و تا آن زمان وظایف خود را به درستی انجام دهد.

در پایان این کنفرانس خبری، آقای یان کوبیش، نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان نیز به ایراد سخن پرداختند. ایشان نیز در این کنفرانس از آقای کری بابت پای‌درمیانی و همکاری‌اش برای توافق این دو نامزد تشکری کرد و ادامه داد که افغانستان هنوز یک متحد استراتژیک برای آمریکاست. او ثبات را در افغانستان یک اصل دانست و اذعان داشت که آرامش مردم افغانستان از هر چیزی بالاتر است.

این در حالی است که آقای کری چند روزی می‌شود که برای رایزنی در مورد جنجالی شدن انتخابات افغانستان به کابل آمده است و در این روزها جلسه‌های بی وقفه و پشت سر هم با نامزدان و دیگر مقامات افغانستان داشته است. قرار بود این اعلام نتایج مذاکرات در بعد از ظهر روز شنبه رأی ساعت 4 اعلام شود. اما این کنفرانس خبری حدود ساعت 11 شب برگزار شد. دلیل این تأخیر هنوز معلوم نیست.

با این وصف، قبل از برگزاری این کنفرانس گفته می‌شد که قرار است در این کنفرانس نام اعضای ارشد حکومت انتقالی که به تفاهم هر دو نامزد رسیده است، اعلام شود. به همین دلیل طوری که دیده می‌شود علت تأخیر این کنفرانس خبری نیز همین بوده است. گویا در این چند ساعت نظر مقامات راجع به اعلام حکومت انتقالی تغییر کرده است.

حال حکومت انتقالی به میان نیامد. اما از بحث‌ها و قراین پیداست که راهکارهایی برای ایجاد یک حکومت مشارکتی پدید آمده است. این راهکارها شاید یکی از برنامه‌های ایالات متحده برای آینده افغانستان باشد. از این رو حکومت مشارکتی‌ امروز را به نام «حکومت وحدت ملی» نام گذاری کرده‌اند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر