درگیری در خوابگاه دانشگاه کابل؛ دسیسه یا اتفاق؟

مرتضی برلاس، ١٦ سرطان ١٣٩٣، (٠نظر)

شامگاه روز یکشنبه 15 سرطان سال روان، خوابگاه دانشگاه کابل شاهد درگیری دیگری در میان دانشجویان خود بود. این درگیری‌ها قبل از غروب آفتاب از زمین فوتبال داخل خوابگاه شروع شد و به همه جای خوابگاه سرایت کرد. چندی از این ماجرا نگذشته بود که نیروهای امنیتی وارد درگیری شدند تا اوضاع را به حالت عادی برگردانند. اما دیده شد که نیروهای امنیتی نیز با برخوردی جانب‌دارانه اوضاع را کنترل می‌کنند.

در این درگیری‌ها کسی کشته نشده، ولی تعداد زیادی از دانشجویان زخمی هستند. زخمی‌ها بعد از ختم ماجرا به شفاخانه‌ها انتقال داده شدند. شفاخانه علی‌آباد که در نزدیکی محل حادثه است، به شدت شاهد حضور این زخمیان بوده است. گفته می‌شود در این درگیری‌ها بیش از دو صد تن زخمی شده‌اند.

این بار اول نیست که خوابگاه دانشگاه کابل با چنین معضلی روبرو می‌شود. سال گذشته نیز درگیری میان دانشجویان در ماه محرم اتفاق افتاد که منجر به تعطیل شدن دانشگاه و کشته شدن چند نفر شد. چند شب پیش نیز در خوابگاه دختران دانشگاه کابل اختلافی میان دانشجویان پیدا شده بود که بعد از چند ساعت سر و صدا در درون خوابگاه خاموش شد.

این بار نیز طبق فیصله شورای وزیران دولت افغانستان، از امروز تا بعد از تعطیلات ماه رمضان دانشگاه‌های دولتی کابل تعطیل اعلام شد.

با این وصف گمانه زنی‌های زیادی بر این حوادث وجود دارد. در نخست چند سؤال پیش می‌آید: چرا باید این حادثه درست زمانی اتفاق بیافتد که قرار است فردایش نتایج ابتدایی انتخابات اعلام شود و بعد دانشگاه‌ها تعطیل شوند؟ چرا دولت نمی‌تواند اعتراضات دانشجویی را کنترل کند و همیشه دست به تعطیل کردن دانشگاه‌ها می‌زند؟ و آیا این شورش‌ها برنامه ریزی شده است؟

دولت افغانستان بارها نشان داده است که از اعتراض‌ها و شورش‌های دانشجویی هراس دارد و این را می‌توان از برخوردها و عملکردهای دولت فهمید. از سویی دولت نمی‌تواند کنترلی بر این اوضاع داشته باشد و از این رو همیشه برای ادامه تحصیلات دانشجویان معضل ایجاد می‌کند. دانشجویانی که  در این روزها وارد امتحانات نهایی سمستر خود شده بودند، حالا مجبورند که بروند و حدود یک ماه دیگر بیایند و دوباره امتحان بدهند. از سویی وقتی این دانشجویان به رخصتی می‌روند دیگر نمی‌توانند بعد از آن خود را در فضای درسی قرار دهند. در این میان تنها کسانی که آسیب می‌بینند دانشجویانی هستند که برای درس خواندن به کابل آمدند و برای آینده خود برنامه ریزی دارند.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد. قبل از آن نیز برخی از شهروندان کابل که به حمایت از برخی تیم‌های انتخاباتی برخواسته بودند، اعتراضاتشان را مبنی بر نتایج انتخابات نشان داده بودند. این روند نشان دهنده این موضوع است که احتمالاً عده‌ای از این معترضین در داخل دانشجویان نیز بوده‌اند و به همین دلیل که اغتشاشاتِ بعد از اعلام نتایج، از درون دانشگاه برنخیزد، دولت دست به چنین اقدامی زده است و دانشجویان را رخصت کردند.

بعید هم به نظر نمی‌رسد که این اغتشاشات برنامه ریزی شده باشد. برنامه ریزی این اغتشاشات می‌تواند کاری از پیش تعیین شده و منصوب به آن عده افرادی باشد که نمی‌خواهند اوضاع در داخل دانشگاه کابل به خوبی پیش برود. از سویی هم شاید این روند به نفع یا ضرر عده‌ای باشد که خواستند با راه اندازی چنین کاری سود ببرند و یا هم پیشگیری از ضرر کرده باشند. چگونه می‌توان باور کرد که با دعوای دو نفر در زمین فوتبال، چند هزار نفر در درون خوابگاه با هم درگیر شوند و این عمل با سرعت بسیار بالایی به خیابان‌های اطراف دانشگاه هم کشیده شود. از این رو باورش سخت خواهد بود که بگوییم این مسئله به صورت اتفاقی پیش آمده است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر