قربانیان تروریزم در تابلوهای نقاشان جوان

شهروند، ١٠ ثور ١٣٩٣، (٠نظر)

روز چهارشنبه 10 ثور سال روان، عده‌ای از هنرمندان خانه هنر اکبری، یک نمایشگاه گروهی را تحت عنوان «نمایشگاه نقاشی قربانیان تروریزم» به همکاری مؤسسه فرهنگی و هنری جوانان افغانستان و جشنواره گپ جوان در خانه فرهنگ افغانستان دایر کردند.

گرداننده این برنامه در نخست از آقای کاظمی، مسئول خانه هنر اکبری خواست تا در مورد چگونگی این نمایشگاه و روند فعالیت‌های خانه هنر اکبری معلومات ارایه کند. آقای کاظمی در ابتدا از حضور بی شمار فرهنگیان و علاقه‌مندان خاص هنر نقاشی که در این نمایشگاه حضور به هم رسانده بودند تشکری کرد. او علت برگزاری این نمایشگاه را نشان دادن حس هنرمندان مخصوصا نقاشان را نسبت به وقایع روز افغانستان دانست و گفت آنها قصد دارند با برگزاریِ چنین برنامه‌ها و نمایشگاه‌هایی دیدِ هنرمندان را نسبت به اوضاع وخیم جنگ در افغانستان بازتاب دهند.

این در حالی است که بسیاری از هنرمندان ما به دلایل مختلفی نمی‌توانند آثار خود را بیرون دهند و یا حتی عده زیادی از افرادِ با استعداد هستند که حتی نمی‌توانند روی هنر خود کار کنند. با این وصف عملکردی این چنین در بازار داغ ناامیدی‌های هنری در افغانستان کاری در خور دیده می‌شود و می‌تواند مشوق جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر باشد.

کاوه آیریک، مسئول برنامه‌های خانه فرهنگ، در مورد این نمایشگاه نظرش را اینگونه توصیف کرد: «این نمایشگاه حاصل کار هنرمندان جوانی است که تروریزم و عواقب آن را به تصویر کشیده‌اند. از این رو دیده می‌شود، جنگ هنوز بلایی بر سر ماست».

بعد از آن گرداننده این برنامه از حسن ابراهیمی خواست تا به روی صحنه بیاید و برای حاضرین شعری را بخواند که برای قربانیان تروریست سروده است. این شعر حال و هوای برنامه را دگرگون کرد و مخاطبینی که هنوز به داخل گالریِ نقاشی‌ها نشده بودند را بیشتر مشتاق دیدن این آثار کرد.

بعد از آن دختر خانمی که به نمایندگی از خانه هنر اکبری روی صحنه آمده بود، مقاله‌ای را با رویکرد قربانیان تروریزم خواند که آن هم خالی از فایده نبود و حاضرین را به گوش دادن وا می‌داشت.

استقبال خوبی از این برنامه شده بود. بر خلاف آنچه در گذشته در مورد افتتاح این نوع نمایشگاه‌ها اتفاق می‌افتاد. جوانان زیادی در این برنامه شرکت کرده بودند و عکاسان و گزارشگران زیادی از این برنامه عکس می‌گرفتند و گزارش تهیه می‌کردند.

بعد از اتمام صحبت‌ها، گرداننده از استاد علی پیام داستان نویس، استاد اکبری از اساتید خانه هنر اکبری و آقای سمندر فعال مدنی، خواست تا گالری را افتتاح کنند. این گالری توسط این سه بزرگوار افتتاح شد و حاضرین در برنامه به گالری هنرهای خانه فرهنگ آمدند تا از نزدیک آثار نقاشی شده‌ای را مشاهده کنند که در مورد جنگ و تروریزم خلق شده بود.

گالری هنر به شدت از مشتاقان هنر نقاشی پُر شده بود و راهی برای عبور پیدا نمی‌شد. به سختی توانستم با یکی دو نفر از خالقین این آثار صحبت کنم.

شیما، یکی از این هنرمندان است که در این نمایشگاه حدود پنج تابلو از آثار خود را به نمایش گذاشته است. او در مورد اینکه آثارش بیانگر چه موضوعی است به من گفت: «فقط خواستم نفرتم را از جنگ با رنگ‌ها روی تابلو بریزم. حالا هم شما شاهد این نفرت در تابلوهای من هستید».

فایقه سلطانی نیز در این نمایشگاه تابلویی از خود را به نمایش گذاشته بود. او نیز چنین نظری داشت: «از دید من هنرمندان دردهایشان را در آثار خود نشان می‌دهند. من هم خواستم چنین کنم».

این نمایشگاه برای مدت یک هفته به روی علاقه‌مندان باز است.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر